Hõbeallika koobas

Hõbeallika koobas. Foto: Sander Olo

Hõbeallika koobas asub Ida-Viru maakonnas Toila-Oru pargis Pühajõe oru parempoolsel veerul üle 5 m kõrges liivakivist kaljuseinas. Kolmnurkse kujuga koopa ava on 1,7 m lai ja 1,4 m kõrge ning koopa pikkus ulatub 6 meetrini.

Lingulaatide kojad liivakivis. Allikas: geokogud.info

Koopaseina ülemine osa kuulub Ülem-Kambriumi Kallavere kihistusse ja koosneb käsijalgsete (lingulaatide) kodasid või nende tükke sisaldavast heledast peeneteralisest kvartsliivakivist, kus on üksikuid õhukesi tumepruuni kiltsavi vahekihte ja läätsi. Tegu on samade kodadega, mis moodustavad Lääne-Virumaal Eesti fosforiidivarud.

Koopapõhjas paljanduvad umbes 15 cm ulatuses Alam-Kambriumi Tiskre kihistu helehallid peeneteralised kohatise rohekashalli savikirmega liivakivid. Kivimite erineva lõimise ja vee läbilaskevõime tõttu voolab koopa tagaseinas leiduvast lõhest Kallavere ja Tiskre kihistu kontaktilt veerohkel perioodil välja Hõbeallika allikavesi.

Hõbeallika vesi voolab Kallavere ja Tiskre kihistute kontaktil. Foto: Sander Olo

Allikavee selguse ning puhtuse järgi oma nime saanud Hõbeallika koobast on eri aegadel välja ehitatud nii kujunduslikust aspektist lähtudes kui hilisematel aegadel vajadusest kindlustada liivakivipaljandi seinu. Selle ümbrus kujundati Oru lossi aegadel romantiliseks varjuliseks puhkenurgaks. Aegade jooksul on toimunud mitmeid looduslikke ja inimtekkelisi varinguid. Eriti kõvasti sai koobas kannatada 1956. aastal ümbruskonnast leitud ja koopasse kokkuveetud sõjaaegse laskemoona lõhkamisel. Allikakoobas taastati 1970. aastate alguses, mil ala koristati lõhkamisel tekkinud liivakivitükkidest, kindlustati edasise varingu vältimiseks tugimüüriga ja koopaesine kaeti paeplaatidega. Selle ette rajati terrass, mille nõlvast voolab allikavesi kaskaadina alla.

Mine matkale: kaart


Kasutatud materjalid:

Kink, H. 2003. Loodusmälestised 9. Ida-Virumaa: Vaivara, Sillamäe, Toila. Tallinn: Teaduste Akadeemia Kirjastus.

Heinsalu, Ü. 1987. Eesti NSV koopad. Tallinn


Eelmine
Osmussaar
Järgmine
Põdramüür

Vastused puuduvad

Email again: