Tori Põrgu - maakera keskpunkt

Tori paljand. Foto: Sander Olo
[...] Tori põrgu asub Tori kihelkonna keskel. Varema arvamise järgi ka maakera keskel, sest siit algas telg, mille ümber pöörleme. Telje teine ots ulatub siis taeva. Tori rahval on suhteliselt lihtsam minna kunagi põrgu, see on käepärasem. Pealegi on surnuaed üleval ja põrgu all.[...] Just nõnda kõlab üks jutustus Tori Põrgu kohta.
Tori Põrgu tänapäeval. Allikas: reisisell.ee

Mis on Tori Põrgu?

Tori Põrgu kujutab endast 2-4 m laiust ja pea 2 m kõrgust grotti ehk madalat koobast. Tegu on kolmest koopast suurimaga Tori paljandis, mis asub Pärnumaal Pärnu jõe vasakul kaldal Tori surnuaia juures. Koopad on tekkinud liivakivist väljavoolavate allikate tegevuse tulemusena, kuid leidub ka inimeste poolt uuristatud õõnsusi. 1908. aastal langes Tori Põrgust sisse 23 m pikkune käik ning hiljem varises koobas järk-järgult veelgi.

Tori Põrgu 20. saj algul. Allikas: Ajapaik.ee

Tori paljand on 500 meetri pikkune ja kuni 9 meetri kõrgune kaldajärsak, kus paljanduvad Kesk-Devoni Pärnu lademe hallid ja kollakashallid põimjaskihilised liivakivid. Paljandi alumisest osast võib leida kalafossiilide ja primitiivsete soontaimede jäänuseid.

Varajaste soontaimede kivistised Tori paljandist. Allikas: geokogud.info

Legendidest

  Rahvasuu tunneb kolme põrguvürsti : Kurat - see on tõesti kurjuse sümbol, tige ja julm; Sarvik - suur ja imposantne, tema on põrgu pärisperemees; Vanapagan - tema on oma tegutsemise järgi kõige rahvalähedasem, Tori rahvajuttudes on enamikus tegemist just Vanapaganaga. Tori kodu-uurija Mihkel Tilk on Tori Põrgu kohta kogunud pärimusi lausa üle saja. Järgnevalt mõned näited.
 
Vanapagan kiusanud põrgu vastaskaldal oleva Tõia küla naisi. Kui naised pesu pesnud, määrinud vanapagan pesu ära ja kuivatamise ajal lasknud vihma sadada. Kui naiste kannatus otsa lõppenud, võtnud märja pesu ja pesukurikad, läinud põrgusse ning hakanud märja pesu ja kurikatega Vanapaganat peksma. See jooksnud põrgust välja ja Kikepera raba poole.
 
Tori Põrgut on nimetatud vanasti ka Kuradimäe ja Kurjama auguks ning arvatud, et sealt tee põrgusse viib. Kord olevat hanele kell kaela seotud ja august alla saadetud. Hani tulnud Viljandisse välja. Teise jutu järgi õõnestasid koopa härjapõlvlased ja see viib Riia lähedale välja.
 
Ühe muistendi järgi elas Tori Põrgus kurat, keda ükskord kolm kirikuõpetajat käinud sealt välja ajamas. Kurat jätnud koopasse maha palju kulda ja hõbedat.
 
Palju on räägitud, et Tori Põrgut kasutati vanal ajal sõjaaegse pelgukohana ja varanduse hoidmiseks, mis on tõenäoline, sest koopa eesosa oli selleks sobiv. Koopast olevat leitud inimese konte, tuletukke ja riideräbalaid. Pole siis ime, kust muistendid oma ainest said.

Mine matkale - KAART
Detailsem info - stratotüüp.ee


Eelmine
Kas Tondiraba või Tondi raba?
Järgmine
Lugeja küsib: "Kas Eestis on vulkaani?"

Vastused puuduvad

Email again: