Eesti Energiast saab mahetootja
Märtsi lõpus valmis Maa-ameti, Põllumajandusameti ja Organic Estonia koostöös kaardirakendus, mis näitab kus on võimalik Eestis kasvatada ja korjata mahesaadusi. Tegemist on erinevate rangete Euroopa Liidu institutsioonide kontrolli läbinud sertifitseeritud kaardirakendusega, mis võimaldab Eesti ettevõtetel tegeleda selleks määratud alal mahepõllumajandusliku tootmise ja mahesaaduste korjega.
Täiesti ootamatult on sertifitseeritud korjeringiga liitumas ka Eestis energiamonopoli omav suurkonsortsium Eesti Energia.
„See on tegelikult aastatepikkuse töö tulemus“, sõnab Eesti Energia maheenergia osakonna peaökoloog Hindrek Averin. „Meie taastuvenergiaüksused on üritanud seni nö „tuld kustutada“ tuuleparkide rajamise ja päikesepaneelide paigaldamisega, aga ega see palju tavakodaniku elektriarvetel ei kajastu. Ja kui kajastub, siis negatiivses võtmes. Mahesaaduste korjerakendus tuli meile siinkohal appi nagu mingi asi mis tuleb appi siis kui ta appi tuleb.“
„Kui me vaatame mahekorje kaarti Narva karjääri piirkonnas“ jätkab Hindrek, “ kus Eesti Energia hetkel kõige intensiivsemalt kaevandab, siis näeme, et tegelikult lahutavad Eesti Energia kaevandusi mahekorjealast kõige rohkem loetud sajad meetrid. Siinkohal ongi mõttekoht. Eesti Energia vihkab Eesti ühiskonna suurt ökoloogilist jalajälge nagu iga teine Eesti kodanik. Me oleme selles hädas koos teiega. Me oleme väsinud olemast Eesti riigi suurimad reostajad.“
Maheenergia osakond plaanib juba lähiajal liigutada suured kaevandusmasinad praegustelt suurt CO2 reostust tekitavatelt kaevandusaladelt kilomeetrijagu lõunapoole ning kaevandada siis juba väikese ökoloogilise jalajäljega või lausa jalajäljetut mahepõlevkivi.
„Mahepõlevkivi on meie tulevik“, sõnab Averin, “Mahepõlevkivi ootab ja lausa nutab oma kasutuse järgi, ent endiselt kühveldame me Eesti Energia ahjudesse mittemahedat põlevkivi. Aeg on muutusteks!“
Vastused puuduvad