Uuring: miljoneid aastaid tagasi tõmbus kogu Maa peaaegu üleöö jäässe

Kauges minevikus võis Maa välja näha samasugune nagu tänapäeval Saturni kaaslane Enceladus. Foto: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Geoloogide avastatud kivimikihid kinnitavad seni vaid teoreetilist oletust, et kindlate tingimuste kokkulangemisel võib Maal aset leida ülikiire kogu planeeti hõlmav jäätumine.

Kuivõrd juttu on kogu Maad hõlmavatest protsessidest, on jäätumise kiire kulg muidugi tinglik, kuid geoloogilises ajaskaalas on kogu planeedi vaid mõne – kuni kümne tuhande aastaga jääga kattumine siiski vaid silmapilk. Kui varem tuginesid nn lumepalli-Maast rääkivad teooriad vaid arvutimudelitele, siis ajakirjas Geology avaldatud teadusartikkel on esimene omataoline, mis toetab seniseid teoreetilisi käsitlusi ka käegakatsutavate tõenditega, kirjutab Science.

Esimesed kogu planeeti endasse haaranud jäälainest rääkivad teadustööd ilmusid juba 1990. aastatel, kuid kogu selle aja jooksul on geoloogid otsinud tõsiseltvõetavaid füüsilisi tõendeid. Seetõttu oligi Princetoni Ülikooli doktorant Scott Maclennani ja tema juhendajate õhin suur, kui saksa geoloogid neile vihjasid, et Põhja-Etioopias Samre linna lähistel leidub just otsitud perioodist (717 miljonit aastat tagasi) pärit geoloogilisi struktuure, mis said tekkida ainult liustike mõjul.

Loe edasi Postimehe teadusrubriigist Heureka.

Eelmine
Maa-amet uuendas reljeefikaarti
Järgmine
Ametlik: geoloogid andsid praegusele eale uue nimetuse

Vastused puuduvad

Email again: