Geoloogide suvepäevad

Käimas on registreerumine 21.-22. juulil toimuvatele Eesti geoloogide suvepäevadele. Sarnaselt eelmisele aastale leiab aset meeleolukas töö- ja puhkelaager väikese kultuurilis-sportliku puudutusega kõigile geoloogidele ja geoloogiahuvilistele.

Aktiivse tegutsemiskohana hüppame seekord Porkuni lademe stratotüübist mõned head kümnendmiljonid aastad ja paarsada kilomeetrit edasi, otse Devonisse ning Kagu-Eestisse – Amata ja Gauja lademe piiri tüüpläbilõikele Eestis, täpsemalt Vana-Vastseliinas, Piusa jõe kaldal paiknevasse Vahtseliina paljandisse. Sarnaselt mulluste talgutega Porkunis on plaanis ka selle geoloogiamälestise olukord paljandi puhastamistalgutega silmale ja hingele kaunimaks muuta.

Kultuuriprogramm omas harjumuspärases ja parimas vormis leiab pärast välitöid aset kümmekond kilomeetrit Vahtseliina paljandist edelas, maalilise Kirikumäe järve kallastel. Täpne ettevõtmiste päevakava selgub mõne aja pärast, seniks saame öelda järgmist:

Kavas

21.07
 • Keskpäevane avang Vahtseliina paljandis Vana-Vastseliinas
 • Lõunasöök paljandi juures
 • Pärastlõunased paralleelsed tegevused:
   Talgutööd Vahtseliina paljandi korrastamiseks
   Geoloogia-alane õppeprogramm kohalikele õpetajatele
   Ekskursioon Marinova karjääridesse Ain Põldvere juhtimisel

Marinova dolokivi karjäärides kaevandatakse Pskovi kihistu (Plavinase lade, Ülem-Devon) dolokivi. Ekskursioonil tutvutakse looduslikult purustatud ja purustamata dolokivi läbilõigetega, kus esineb paiguti karsti, rauaühendite kelmetega kaetud dolokivi killustunud vahekihte, vooluvee uuretega tasemeid, stromatopooride, korallide ja brahhiopoodide kivistisi ning kuni 1,5 m paksuse murenemiskoorikuga dolokivi kihtide ülaosas. Dolokivil lasub omakorda kuni 5 m paksune kiht moreeni, mille alumisel pinnal esineb üksikuid liiva ja aleuriidi läätsi.
 • Õhtuoode Kirkumäel
 • Õhtune ettekannete sessioon
   Ursula Toom: Eesti Devonist ja Devoni kaladest.
   Peeter Talviste: Kas esimesed ehitusgeoloogilised uuringud tehti juba orduajal?
   Argo Jõeleht ja Kaarel Lumiste: Järjekordne ettekanne Triigi objekti teemal. Detailid ja selgitused.
 • Hilisõhtune sessioon – oksjon, õhtusöök, lõkke süütamine, “Kamtšatka 2017” filmi vaatamine, saun.

22.07
 • Virgutus ja keha kinnitamine
 • Hommikused paralleelsed tegevused:
   Ring ümber järve
   Liiva õpituba, kus Peeter Somelari juhendamisel määratakse liivade mineraloogilist koostist
 • Ühine vestlusring teemal „Kuidas end tunned, Eesti geoloog?“. Modereerib Sander Olo.
 • Lõunasöök
 • Ekskursioon Läti Vabariiki Apesse Anne Põldvere juhtimisel

Grube HEJ Vaidava jõel paikneb dolokivist astangul, mille kõrgus on 4,3 m ja laius 12 m. HEJ lähedal on dolokivi paljand, Läti kõrgeim juga, puhkekoht ja kohalik kalakasvatus.
Amata lademe liivakivi Vaidava jõe ääres Ape linnas paljandub looduskaunis kohas. Nõiakaljude nime all tuntud astangu (Raganu klintis) kõrgus on 8–10 m. DSG dolokivi karjääris kaevandatakse Plavinase lademe (Ülem-Devon) dolokivi, mida iseloomustab mitmevärvilisus ja dekoratiivsus. Suurekristallilisi erimeid (suhkurdolomiit) on võrreldud Carrara marmoriga ja peetakse Läti halliks kalliskiviks.

Registreerumiseks tuleb täita see vorm. Pärast vormi täitmist palume koheselt tasuda osalustasu Eesti Geoloogia Seltsi arveldusarvele EE062200001120030179. Selgitusse palume märkida „Geoloogide suvepäevad 2018“ ja osaleja(te) nimi (eesnimi + perenimi).

Osalustasu suurus on seotud mõneti osaleja uneharjumustega. Kui hea osaleja ei pea paljuks Kirikumäe telkimisplatsile telki püstitada, siis on osalustasuks €30. Kui osaleja eelistab sealsamas katust pea kohale ja puhtaid linasid, on osalustasuks €40 - ööbimine majas on neljakohalistes tubades. Nendele, kes saavad osaleda vaid ühel päeval või ööbivad mujal, on osalustasu €25. Lastele (kuni 16 eluaastat) on osalemine tasuta, palun märkige registreerimisel nende arv, vanus ja ööbimiseelistused.

Transport suvepäevadele ja tagasi on korraldatud sõidujagamise vormis.

Osalustasu sisaldab ohtralt värskes õhus viibimist, rõõmu ettevõtmistest ja geoloogidest, majutust ning toitlustust. Ülemist piirmäära registreerimistasul ei ole ning iga „üle piirnormi“ makstud eurosent teenib meie ühist üritust topelthästi!

Eelregistreerumine suvepäevadele kestab 5. juunini. Pärast seda kuupäeva on osalustasu kõigile huvilistele €50.
Osavõtust loobumisel pärast 5. juunit osalustasu ei tagastata.

Lisainfo ürituse kohta: Mare Laan, marelaan@gmail.comSelleks, et paremini kavandada suvepäevade tegevusi, on ülimalt tervitatav Teie varajane huvi registreerumise osas! Ootame Teid!

Teie EGEOS

Seni registreerunud

Ürituse toimumist toetavad: