Geoloogide suvepäevad

Käimas on registreerumine 21.-22. juulil toimuvatele Eesti geoloogide suvepäevadele. Sarnaselt eelmisele aastale leiab aset meeleolukas töö- ja puhkelaager väikese kultuurilis-sportliku puudutusega kõigile geoloogidele ja geoloogiahuvilistele.

Aktiivse tegutsemiskohana hüppame seekord Porkuni lademe stratotüübist mõned head kümnendmiljonid aastad ja paarsada kilomeetrit edasi, otse Devonisse ning Kagu-Eestisse – Amata ja Gauja lademe piiri tüüpläbilõikele Eestis, täpsemalt Vana-Vastseliinas, Piusa jõe kaldal paiknevasse Vahtseliina paljandisse. Sarnaselt mulluste talgutega Porkunis on plaanis ka selle geoloogiamälestise olukord paljandi puhastamistalgutega silmale ja hingele kaunimaks muuta.

Kultuuriprogramm omas harjumuspärases ja parimas vormis leiab pärast välitöid aset kümmekond kilomeetrit Vahtseliina paljandist edelas, maalilise Kirikumäe järve kallastel.

Kavas

Laupäev 21.07.2018

12.00 – Avang Vahtseliina paljandi juures Vana-Vastseliinas 

Hardi Aosaar: avasõnad

Ethel Tamm: suvepäevade programmi tutvustus 

Lõunasöök paljandi juures 

Pärastlõunased paralleelsed tegevused

Talgutööd Vahtseliina paljandi korrastamiseks

Geoloogia-alane õppeprogramm kohalikele õpetajatele Sander Olo juhendamisel

Ekskursioon Marinova karjääridesse Ain Põldvere juhendamisel – ühise tellitud bussiga 

Marinova dolokivi karjäärides kaevandatakse Pskovi kihistu (Plavinase lade, Ülem-Devon) dolokivi. Ekskursioonil tutvutakse looduslikult purustatud ja purustamata dolokivi läbilõigetega, kus esineb paiguti karsti, rauaühendite kelmetega kaetud dolokivi killustunud vahekihte, vooluvee uuretega tasemeid, stromatopooride, korallide ja brahhiopoodide kivistisi ning kuni 1,5 m paksuse murenemiskoorikuga dolokivi kihtide ülaosas. Dolokivil lasub omakorda kuni 5 m paksune kiht moreeni. 

17.00 – Õhtuoode Kirkumäel 

18.00 – Õhtune ettekande session: 

Ursula Toom ja Vadim Glinskiy: Eesti Devonist ja Devoni kaladest.
Peeter Talviste: Kas esimesed ehitusgeoloogilised uuringud tehti juba orduajal?

Hardi Aosaar: Hakkame puurima!
Argo Jõeleht ja Kaarel Lumiste: Järjekordne ettekanne Triigi objekti teemal. Detailid ja selgitused. 

Hilisõhtune sessioon – õhtusöök, oksjon, lõkke süütamine, “Kamtšatka 2017” filmi vaatamine, saun.

Pühapäev 22.07.2018

Hommikune suplus ja keha kinnitamine

10.00 – Hommikused paralleelsed tegevused: 

Ring ümber järve

Liiva õpituba, kus Peeter Somelari juhendamisel määratakse liivade mineraloogilist koostist 

12.00 – Ühine vestlusring teemal „Kuidas end tunned, Eesti geoloog?“. Modereerib Sander Olo. 

Lõunasöök 

14.30 – Ekskursioon Läti Vabariiki Apesse Anne Põldvere juhendamisel – isiklike auto ekipaažidena 

Grube HEJ Vaidava jõel paikneb dolokivist astangul, mille kõrgus on 4,3 m ja laius 12 m. HEJ lähedal on dolokivi paljand, Läti kõrgeim juga, puhkekoht ja kohalik kalakasvatus.
Amata lademe liivakivi Vaidava jõe ääres Ape linnas paljandub looduskaunis kohas. Nõiakaljude nime all tuntud astangu (Raganu klintis) kõrgus on 8–10 m. DSG dolokivi karjääris kaevandatakse Plavinase lademe (Ülem-Devon) dolokivi, mida iseloomustab mitmevärvilisus ja dekoratiivsus. Suurekristallilisi erimeid (suhkurdolomiit) on võrreldud Carrara marmoriga ja peetakse Läti halliks kalliskiviks.

Kaart vajalike asukohtadega

Registreerumiseks tuleb täita see vorm. Pärast vormi täitmist palume koheselt tasuda osalustasu Eesti Geoloogia Seltsi arveldusarvele EE062200001120030179. Selgitusse palume märkida „Geoloogide suvepäevad 2018“ ja osaleja(te) nimi (eesnimi + perenimi).

Osalustasu suurus on alates 5. juunist kõigile huvilistele €50. Lastele (kuni 16 eluaastat) on osalemine tasuta, palun märkige registreerimisel nende arv, vanus ja ööbimiseelistused. Osavõtust loobumisel pärast 5. juunit osalustasu ei tagastata.

Transport suvepäevadele ja tagasi on korraldatud sõidujagamise vormis.

Osalustasu sisaldab ohtralt värskes õhus viibimist, rõõmu ettevõtmistest ja geoloogidest, majutust ning toitlustust. Ülemist piirmäära registreerimistasul ei ole ning iga „üle piirnormi“ makstud eurosent teenib meie ühist üritust topelthästi! 

Lisainfo ürituse kohta: Mare Laan, marelaan@gmail.com

Kohtumiseni Vana-Vastseliinas!

Teie EGEOS

Seni registreerunud


Ürituse toimumist toetavad: