Tähelepanu, otsitakse liiva

Teadlaste poolt tagaotsitavad moonutatud settekihid (märgitud def.). Foto pärineb kvaternaari liivakarjäärist Lätis.

Taru Ülikooli teadlased vajavad kaevandajate abi ja teraseid silmi olulise geoloogilise teadusuuringu läbiviimisel.

Mida otsida?

Palume, et te oma igapäevase töö käigus paneksite tähele setetes esinevaid deformatsioone (settekihtide painutusi, moonutusi või muid tavapärasest erinevaid tekstuure/kihte), mis tunduvad karjääri seinal “veidrad” võrreldes ülejäänud settekihtidega. Sellised deformeeritud kihid esinevad kõige tihemini just liivakates või savikas-liivakates setetes, aga vahel harva ka peenemateralistes kruusakihtides.

Millised need välja näevad?

Enamasti leiduvad sellised deformatsioonid pikas katkematus horisontaalses reas, mida võib karjääri seinas jälgida isegi mitmeid kümneid meetreid (aga mitte alati). Otsitavate struktuuride kõrgus on enamasti paarist sentimeetrist mõnekümne sentimeetrini (harvadel juhtudel üle meetri). Deformeeritud kihtide peal ja all olevad setted on enamasti moondumata. Kõrgema läbilõike puhul võib vahel leiduda ka mitu erinevatel kõrgustel olevat kihti, mis on üksteisest eraldatud deformeerumata kihtidega.
Kõnealused moonutatud  settekihid (def.). Foto pärineb kvaternaari liivakarjäärist Lätis.
Kõnealused moonutatud settekihid. Foto pärineb kvaternaari liivakarjäärist Lätis.

Miks see oluline on?

Kirjeldatud deformatsioonid võivad olla seotud viimase jääaja taandumise järgsete maavärinatega siinses piirkonnas. Seetõttu on deformatsioonikihtide leidmisel oluline tähtsus Eesti ala jääajajärgse kujunemise uurimisel.

Mida teha, kui tundub, et oled midagi leidnud?

  1. Leia mõni käepärane objekt mõõtkavaks (mõõdulint, tollipulk, pliiats, eurosent, märkmik vms) ja aseta see kahtlase mustriga kihi kõrvale.
  2. Tee oma leiust telefoni või fotoaparaadiga lähifoto, nii et mõõdik ja osa struktuuridest selgelt peale jääb.
  3. Võimalusel (kui kiht paistab horisontaalselt kaugele ulatuvat) astu karjääri seinast eemale ning tee vähemalt üks pilt nii, et oleks näha kiht (või kihid) karjääri seinas ka kaugemalt vaadatuna.
  4. NB! Tee fotod isegi siis, kui sinu leid ei sarnane täpselt siia kirjale lisatud fotodele, aga kui sul ikkagi on väike kahtlus, et asi pole päris „õige“!
  5. Saada fotod kas otse telefonile 515 5231 või e-mailile alar.rosentau@ut.ee, koos oma nime ja leiukoha(karjääri) nimetusega.

Kas uuringute tõttu võib kannatada igapäevane töövoog?

Avastuse tegemisel me ei palu, et tööd katkestataks, vaid lihtsalt, et meile kohe teada antaks enne, kui avastus kaevandamise käigus jäädavalt kaob. Ilmselt soovime tulla koheselt ise leidu üle vaatama, et teha kiired mõõtmised ja fotod. Igapäevast kaevandustegevust meie uuring ja kohalolu kuidagi segada ei tohiks.


Alar Rosentau - Tartu Ülikooli geoloogia osakond
Eelmine
Geoloogiline valimiskompass
Järgmine
Taavi Kalev sai õpilaste teadustööde riiklikul konkursil Eesti geoloogi eripreemia

Vastused puuduvad

Email again: